Zakończyła się akcja „Bezpieczny Najem”

m.paluch.kwBEZPIECZNY NAJEM to akcja Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (PFRN), która odbywała się w najbardziej gorących dla studentów miesiącach – sierpniu oraz wrześniu 2013 r.
Kampania skierowana była do osób planujących wynająć nieruchomość, głównie studentów. Przy okazji miała na celu edukować te osoby, które aktualnie wynajmują mieszkania, lecz w przyszłości planują jeszcze zmienić miejsce zamieszkania i wynająć inną nieruchomość.

Głównym celem akcji była pomoc studentom poszukującym mieszkań do wynajęcia przejść przez cały proces wynajmu, a więc począwszy od wskazówek jak szukać nieruchomości, na bezpiecznym podpisaniu umowy kończąc.

PFRN edukował osoby zainteresowane wynajmem, jak uniknąć ewentualnych problemów, jakie mogą napotkać podczas poszukiwania mieszkania na wynajem, oraz przy podpisaniu umowy wynajmu.

Przede wszystkim należy z góry określić miesięczny budżet, jakim dysponujemy na wynajem mieszkania. W sumę powinien być zawarty czynsz, koszt najmu, opłaty za media. Wcześniejsze zaplanowanie budżetu i określenie przedziału cenowego dla poszukiwanych mieszkań, pozwoli uniknąć w późniejszym czasie ewentualnych kłopotów finansowych.
Równie ważna – zwłaszcza dla studentów – jest lokalizacja mieszkania na wynajem. Jeśli student zdecyduje się wynająć mieszkanie usytuowane daleko od uczelni, ale tańsze o jakieś 100 złotych miesięcznie od mieszkania w niedalekiej odległości od miejsca nauki, to w rzeczywistości wcale nie zaoszczędzi. Będzie bowiem musiał comiesięcznie pokrywać koszty przejazdów a także zmarnuje sporo cennego czasu na przejazdy. Warto zatem poszukiwać mieszkań zlokalizowanych blisko uczelni, aby wyeliminować dodatkowe, zbędne koszty.

Przed podjęciem decyzji o wynajmie należy koniecznie zapoznać się z warunkami wynajmu oraz wzorem umowy. Najczęściej bowiem wynajmujący życzy sobie wpłaty kaucji w wysokości sumy czynszu za jeden miesiąc. Stanowi ona dla niego zabezpieczenie przy ewentualnych stratach, np. za szybsze zerwanie umowy przez wynajmującego lub konieczność wykonania prac remontowych po okresie wynajmu. W umowie powinien być również określony minimalny czas  wynajmu oraz okres wypowiedzenia. Coraz częściej można bowiem natrafić na oferty, gdzie okres wypowiedzenia wynosi wprawdzie od jednego do trzech miesięcy, ale wynajmujący zastrzega sobie konieczność wynajmu nieruchomości na minimum rok czasu.
Obie strony powinny również ustalić, do którego dnia każdego miesiąca musi być uiszczana opłata za wynajem. Spotykane były już sytuacje, że kwestia ta była pomijana przy po podpisywaniu umowy. I tak, wraz z nadejściem kolejnego miesiąca, wynajmujący domagał się wpłaty w pierwszych dniach danego miesiąca, np. do 5.go, a wynajmujący mógł zapłacić kwotę najmu dopiero np. 10.go. O ile kwestia ta wydaje się błaha, o tyle w rzeczywistości jest niezmiernie istotna. Często bowiem osoba, która decyduje się na wynajęcie swojej nieruchomości, z przychodów z niej opłaca swoje zobowiązania, jak rachunki czy raty. Wówczas otrzymywanie płatności „z opóźnieniem” powoduje komplikacje i zaburza jej płynność finansową.
Jak więc widać, zapoznanie się z umową a także pełne porozumienie się obu stron to kluczowe kwestie.

Akcja PFRN-u została oceniona bardzo pozytywnie i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród osób pragnących wynająć mieszkanie. Zarówno tych, które chciały zdobyć wiedzę na temat bezpiecznego wynajmu, jak również osób pragnących wzbogacić swoją dotychczasową wiedzę w tym temacie. Duży odzew osób zainteresowanych potwierdza, że akcje tego typu są w Polsce bardzo potrzebne.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN