Mieszkanie na wynajem bez mebli i sprzętu AGD? Jeśli nie zamierzasz go wyposażyć możesz mieć poważne problemy ze znalezieniem najemcy. Kwestia wyposażenia nieruchomości to – oprócz lokalizacji i ceny – kluczowa sprawa na coraz trudniejszym rynku najmu.
Mieszkanie bez mebli i sprzętów domowych nie zainteresuje z pewnością studentów i raczej nie będzie atrakcyjne dla pracujących ludzi młodych i młodych małżeństw – a to największa grupa najemców. Młode osoby rzadko kiedy mają własne meble i sprzęty, by wyposażyć od nowa „gołe” mieszkanie. W przypadku studentów takie rozwiązanie w ogóle nie wchodzi w rachubę, bo poszukują oni nieruchomości na z góry określony i stosunkowo nie długi okres. Z kolei najemcy, którzy od niedawna są na rynku pracy siłą rzeczy dopiero są na dorobku, więc w ich przypadku wybór nieruchomości bez wyposażenia oznacza dodatkowe koszty w postaci konieczności zakupu mebli i utrudnioną sytuację przy ewentualnej przeprowadzce., co również raczej nie wchodzi w rachubę.
Oczywiście brak wyposażenia nie przesądza, że nieruchomość z góry jest skazana na fiasko najmu, ale z pewnością znacznie taki stan rzeczy utrudnia. Tego typu mieszkania mogą zainteresować zupełnie inną grupę klientów, niż szeroko pojętą młodzież. Na mieszkanie ‘gołe” zdecydują się więc ludzie o ugruntowanej sytuacji zawodowej i finansowej, z wypracowanym już jakimś majątkiem, bądź funduszami na wyposażenie mieszkania, którzy z przyczyn osobistych (np. rozwód, urodzenie dziecka itp.) czy zawodowych (zmiana miejsca pracy, delegacja) poszukują nowej nieruchomości. Tego typu najemca może być o tyle atrakcyjny, że będzie interesował go raczej najem na dłuższy okres i z punktu widzenia wynajmującego będzie on po prostu osobą stabilniejszą, która daje większą pewność terminowych płatności czynszu i dłuższego najmu.
Tyle mówi teoria – w praktyce jednak jeśli zależy nam na szybkiej transakcji warto zastanowić się nad dodatkowym zainwestowaniem i wyposażeniem nieruchomości. Brak wyposażenia można zlekceważyć jeśli z najmem nam się nie spieszy, natomiast nieruchomość jest na tyle atrakcyjna, że ten mankament pokryją inne zalety – bardzo dobra lokalizacja, czy też wyjątkowo niska cena.
Warto dodać, że obecnie – zwłaszcza w tzw. martwym sezonie na rynku najmu – warunki dyktuje klient, który przy negatywnych tendencjach demograficznych i tanich kredytach w praktyce może przebierać wśród ofert. Sprawa wyposażenia staje się jedną z kluczowych, co więcej standard nieruchomości na wynajem systematycznie rośnie.
O ile jeszcze kilka lat temu ważne było, by mieszkanie posiadało kanapę, szafę, pralkę w łazience oraz kuchenkę w kuchni, dziś coraz częściej na „standardowym” wyposażeniu znajdują się takie sprzęty, jak choćby zmywarka do naczyń, nowoczesny telewizor z kablówką czy satelitą, a nawet całkowicie wyposażone mieszkanie – w pościele, zastawę kuchenną i sztućce.
Opcja „full” jest szczególnie preferowana przez klientów lepiej uposażonych, biznesowych, którzy cenią wysoki standard i chcą dostać ofertę gotową od razu do zamieszkania, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań. Przy dużej liczbie nieruchomości do wyboru nie będzie dużym problemem znalezienie oferty, która spełni nawet najbardziej wyszukane oczekiwania.
Co więcej – na rynku coraz częściej spotyka się możliwość zaaranżowania mieszkania całkowicie pod potrzeby konkretnego najemcy. W takiej sytuacji często chodzi o mieszkania kupione w celach inwestycyjnych, często na rynku pierwotnym, lub na rynku wtórnym – mieszkania do remontu, ale w bardzo dobrej lokalizacji, nastawione na klienta długoterminowego https://www.gotouniversity.com/antibiotics/index.html , często biznesowego.
Warto więc zastanowić się nad choćby najprostszym urządzeniem nieruchomości, które z pewnością przełoży się na większe zainteresowanie ze strony najemców. O tym, jak urządzić mieszkanie na wynajem, można napisać kolejny artykuł, najważniejsze jednak wytyczne to: zdefiniowanie do jakiej grupy odbiorców adresujemy naszą ofertę, aranżacja praktyczna, całościowa i nie narzucająca się.
Pamiętajmy, że krzykliwe, choć efektowne rozwiązania, mogą w równym stopniu zachęcić potencjalnych najemców, jak i ich zrazić. Dlatego zamiast malować mieszkanie w wyrazistych kolorach, lepiej jest zdecydować się na barwy neutralne, które nie będą drażnić, za to dają możliwość bezproblemowego przemalowania na ewentualne życzenie najemcy, czy też przez niego samego. Warunkiem dobrego wyposażenia nieruchomości wcale nie musi być też wysoka cena domowych sprzętów, ważne natomiast by tworzyły one czytelną i spójną kompozycję, która z pewnością będzie lepiej odbierana przez wizytujących nasze mieszkanie klientów.
Musimy też zdawać sobie sprawę, że oszczędność, choć wskazana, nie powinna być przesadna. Jeśli wyposażymy nieruchomość w meble kuchenne za 500 zł możemy się spodziewać, że w krótkim czasie znów będziemy wykładać pieniądze. Dlatego warto postawić na trwałość. Mieszkanie na wynajem powinno być też pozbawione elementów wystroju zbyt „osobistych” nawiązujących do właściciela. Chodzi w tym przypadku o różnego typu ozdobniki w stylu obrazów, zdjęć, makatek na ścianach itp. Pamiętajmy, że nieruchomość, którą chcemy wynająć musimy traktować jak produkt.
Katarzyna Pawłowska, Dział Analiz WGN