Rynek mieszkań na wynajem przeżywał w ostatnim okresie prawdziwy boom. Mowa tu o miesiącach sierpniu oraz wrześniu, kiedy to studenci poszukiwali mieszkania do wynajęcia. Teraz ożywienie nieco opadła, jednak zainteresowanie tym segmentem rynku w dalszym ciągu jest bardzo duże.
Jakich mieszkań poszukują obecnie wynajmujący? Trendy zmieniły się przez ostatnie kilka lat.
Jeszcze do niedawna, w przypadku studentów, największą popularnością cieszyły się mieszkania tanie. Były to najczęściej duże, kilkupokojowe lokale mieszkalne umożliwiające wynajem większej liczbie osób. Pary decydowały się natomiast na wynajem niewielkich kawalerek, które również były atrakcyjne cenowo i zapewniały im większe poczucie prywatności.
Obecnie wiele zmieniło się na rynku mieszkań na wynajem. Przede wszystkim wzrosły wymagania wynajmujących.
Po pierwsze, bardzo ważna jest lokalizacja, chociaż akurat ta cecha była ważna od zawsze. Nawet bowiem w przypadku tanich lokali żacy poszukiwali tych mieszkań, które były zlokalizowane bliżej uczelni wyższych lub centrum miasta. Częściej jednak byli w stanie zrezygnować z tego udogodnienia, jeśli cena wynajmu mieszkania była atrakcyjna. Dzisiaj kryterium cenowe zdaje się ustępować lokalizacji, która stawiana jest wyżej. Ważne jest zatem, aby mieszkanie na wynajem było dobrze skomunikowane zarówno z centrum miasta, jak również miejscami, do których dostęp chcemy mieć udogodniony, na przykład uczelni wyższej, miejsca pracy itp.
Podstawą jest więc bliskość komunikacji miejskiej. Co więcej, jeśli wynajmujący posiada samochód, to będzie szukał mieszkania z zapewnionym miejscem parkingowym przed blokiem lub posesją. Coraz częściej na osiedlach, zwłaszcza tych gdzie stoją 11-piętrowe bloki, problem z miejscami parkingowymi staje się coraz bardziej poważny. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się więc niskie budownictwo, gdzie liczba mieszkańców jest mniejsza, a co za tym idzie, większa jest dostępność miejsc parkingowych.
Osoby poszukujące mieszkania na wynajem bardzo dużą uwagę przywiązują również do jego wyglądu. Nie zadowalają ich już mieszkania kiepsko umeblowane, wymagające odświeżenia. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się nowocześnie urządzone lokale mieszkalne. Dla najemców liczy się bowiem wysoki standard, zarówno jeśli chodzi o wystrój, jak i wyposażenie mieszkania. Powinny znajdować się w nim wszelkie sprzęty AGD, w tym zmywarka itp. Zdecydowanie lepiej wynajmują się również mieszkania urządzone w uniwersalnym, minimalistycznym stylu. Ich wystrój kojarzy się bowiem z wystrojem apartamentów, co znacząco wpływa na większy poziom zainteresowania tego typu lokalami.
Najemcy zwracają również uwagę na rozkład pomieszczeń. Jeśli wynajmują mieszkanie kilkupokojowe, to istotne jest, aby było to mieszkanie rozkładowe. Takie mieszkanie zapewnia bowiem prywatność. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszą się lokale mieszkalne, w których aby dostać się do drugiego pokoju, należy najpierw przejść przez pierwszy.
Cena również jest niezwykle ważnym kryterium. Zazwyczaj poszukując mieszkania do wynajęcia najemcy wyznaczają sobie górną granicę kwoty, za którą są w stanie je wynająć. Niemniej jednak jeśli mieliby oni do wyboru tanie mieszkanie, pozwalające dodatkowo zaoszczędzić, ale kiepsko urządzone, a lokal mieszkalny ledwo mieszczący się w górnej granicy cenowej, za to oferujący komfort i co najmniej średni standard wykończenia, coraz więcej najemców decyduje się na drugą opcję.
O tak zmieniających się preferencjach muszą pamiętać wynajmujący. Rosnąca dostępność lokali mieszkalnych na wynajem na rynku sprawiła, że to najemcy, a nie wynajmujący dyktują warunki. Jeśli więc zależy nam na tym, aby szybko wynająć nasze mieszkanie, pamiętajmy o tym, jakimi kryteriami przy wyborze mieszkania kierują się najemcy.
Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN