Jaką część pensji Polacy wydają na comiesięczny koszt wynajmu mieszkania?

mieszkanieWielu Polaków nie może pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Osoby młode, których nie stać jeszcze na zakup swojego mieszkania lub domu, stają najczęściej przed wyborem: pozostać w rodzinnym domu, dopóki nie będą wystarczająco stabilni finansowo, lub wynająć własne lokum. Decydując się na wynajem, osoby takie muszą liczyć się z ponoszeniem względnie wysokich, comiesięcznych wydatków. Jaką część pensji pochłaniają opłaty za wynajem mieszkania statystycznego Kowalskiego? Sprawdziliśmy ceny mieszkań na wynajem w ramach oferty WGN.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku 2013 roku wyniosło około 3 834,00 złotych. Daje nam to wynagrodzenie netto w kwocie mniej więcej 2737,00 przy założeniu, że pracujemy na umowie o pracę. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że wielu Polaków, zwłaszcza studentów i osób dopiero rozpoczynających swoje kariery zawodowe, zarabia kwoty znacznie niższe. Comiesięczna pensja musi wystarczyć nie tylko na czynsz, ale i wyżywienie, hobby, opłaty za media itp. Jak przedstawiają się ceny wynajmu mieszkań?
Postanowiliśmy zweryfikować, jaką część swojej pensji musiałaby poświęcić osoba, która chciałaby samodzielnie wynająć kawalerkę w kilku Polskich miastach.

W Łodzi, w województwie łódzkim za kwotę już 600 złotych miesięcznie można wynająć kawalerkę w niskim standardzie. Mieszkanie ma powierzchnię 27,00 m2 i składa się na nie widny pokój, jasna kuchnia, niewielka łazienka oraz przedpokój. Niewątpliwą zaletą tego mieszkania jest jego niewielka odległość od centrum miasta oraz doskonałe skomunikowanie z poszczególnymi dzielnicami.

Jeśli chcielibyśmy wynająć duże mieszkanie przy równoczesnym pójściu na kompromis pod kątem wyposażenia, to w województwie dolnośląskim, w Świebodzicach, do wynajęcia jest 53.metrowe mieszkanie z przynależnym przestronnym strychem. Położone jest w bardzo dogodnej lokalizacji, w pobliżu centrum targowego, szkoły, przystanków komunikacji miejskiej i parku. Koszt wynajmu tego mieszkania to 700 zł miesięcznie. Wynajmujący musi jednak samodzielnie wyposażyć kawalerkę.

W Toruniu, w województwie kujawsko-pomorskim, za przykładowe mieszkanie w średnim standardzie zapłacimy 750 złotych. Tyle kosztuje kawalerka o powierzchni 36 m2. Jest to mieszkanie w średnim standardzie z przestronnym, jasnym pokojem, aneksem kuchennym lekko oddzielonym wąską ścianką oraz łazienką.

33.metrowe mieszkanie 1.pokojowe w Świdnicy, w województwie dolnośląskim, kosztuje 850 złotych co miesiąc. Należy zaznaczyć, że w cenie tej otrzymujemy bardzo komfortową i w pełni umeblowaną kawalerkę w dobrym standardzie. Z pokoju można wyjść na przestronny balkon. Ponadto do mieszkania przynależy duża, widna kuchnia, przedpokój oraz łazienka. Lokalizacja jest bardzo korzystna – blisko sklepów, szkół i urzędów oraz z bardzo dobrym połączeniem komunikacyjnym.

W Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim do wynajęcia jest mieszkanie o powierzchni 40 m2. Kawalerka składa się z dużego, przestronnego pokoju, łazienki, kuchni oraz przedpokoju. Do mieszkania przynależy również duży taras. Za tę kawalerkę urządzoną w dobrym standardzie należy zapłacić co miesiąc kwotę w wysokości 1100 złotych.

W województwie mazowieckim, w Warszawie trzeba liczyć się z większymi kosztami wynajmu. I tak np. za 20.metrową kawalerkę w średnim standardzie trzeba zapłacić co miesiąc około 1400 złotych. Tyle kosztuje 1.pokojowe mieszkanie składające się z dużego pokoju z wyjściem na niewielki balkon, łazienki, kuchni oraz przedpokoju. W okolicy znajdują się ścieżki rowerowe, baseny, korty tenisowe itp. Z lokalizacji tej zapewniony jest świetny dojazd do uczelni wyższych oraz lotniska.

Jak widać, w zależności od tego, czy poszukujemy mieszkania na wynajem w mniejszej miejscowości, czy też w dużym mieście, na wynajęcie kawalerki musimy przeznaczyć średnio od 1/3 do niemal połowy pensji. Do tego należy doliczyć wszelkie opłaty za media. Wiele osób, zwłaszcza pary, ma jednak możliwość wynajęcia takiej kawalerki wspólnie, co znacząco zmniejsza koszty wynajmu.

 

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN